Se încarcă pagina ...

Respectarea legii în România este doar o fantezie

Data publicarii: 04.08.2017 07:33:00

Am crezut până în ultima clipă că există dreptate, că există justiţie independetăa şi că avem o ţară care îşi respectă cetăţenii... M-am înşelat amarnic... Acum, după ce s-a pronunţat Tribunalul Bucureşti - după patru amânări consecutive - în favoarea americanilor, nu-mi rămâne decât să sper la dreptatea lui Dumnezeu. Poate, până la urmă, se va face dreptate...

 

Dar, până atunci, stau eu strâmb şi gândesc drept, cum va argumenta judecătoarea Ninu această decizie imposibil de acceptat, într-o ţară în care justiţia îşi face datoria?! Abia aştept să văd ce minciuni va debita d-na judecător, şi bine că vor vor fi scrise, ca să le vadă Curtea de Apel. Ele vor fi analizate şi la CEDO...

 

Să vedem ce va argumenta la acuzaţia foarte gravă că nu am avut parte de un proces corect, că s-au făcut abuzuri de neimaginat în timpul procesului, că ne-am judecat pe documente false (tot dosarul este un fals!), că nu a contat procesul penal pentru fals şi uz de fals, că pârâţii nu au prezentat niciodată documente originale, doar nişte fotocopii, şi acelea cu modificări şi ştersături la dată, că s-au făcut presiuni din partea Hollywoodului ca procesul să se încheie mai repede... Multe abuzuri, foarte multe, toate în favoarea unor plagiatori, hoţi şi falsificatori...

 

V-am spus care era miza: să nu câştige scenaristul român, pentru a nu se crea un precedent. Ruşine justiţiei din România! Ruşine americanilor de la Hollywood şi celor care i-au sprijinit cu falsuri şi declaraţii mincinoase. Vorbim de două agenţii guvernamentale - deocamdată nu le spun numele, pentru că sunt implicate în procesul penal - vorbim de nişte infracţiuni incredibile comise în SUA şi în România, vorbim de o atitudine sfidătoare la adresa unui scriitor român şi, nu în ultimul rând, vorbim de lipsa aplicării legii...

 

Legea e lege, sau așa ar fi trebuit să fie! De fapt, este doar o fantezie, o batjocură la adresa populaţiei acestei ţări... Mai bine aţi spune în gură mare: americanii sunt deasupra legii! Nu vă este ruşine??! Un scriitor se lupta de trei ani şi jumătate cu nişte mafioţi de la Hollywood, demonstrează prin expertize criminalistice că tot dosarul este plin de falsuri, le anulează toate probele, se bazează pe o expertiză a Uniunii Cineaştilor din România, care demonstrează clar că este vorba de un plagiat, iar d-na judecător spune că: „respinge acţiunea ca neîntemeiată şi obligă reclamantul la plata cheltuielilor de judecată parţiale, în sumă de 2000 $”... În ce ţară trăim?? Suntem în situaţia Indiei, fosta colonie britanică, pe la 1900, când un amărât de indian chema în instanţă, sau încerca să dea în judecată un funcţionar al Imperiului Britanic... Credeţi că avea vreo şansă?? NU! Ca să vedeţi cât de naiv sunt, eu am crezut în justiţia română... până azi!

 

Mâine, îmi fac deja alte planuri... Căi de atac şi, evident, CEDO, unde voi da în judecată România, pentru că nu am avut parte de un proces corect şi mi-au încălcat multe drepturi... Da,r până atunci, sper ca acest mesaj să ajungă la Inspecţia Judiciară, să se autosesizeze pentru abuzurile comise în procesul meu. Repet, nu este vorba de decizia aceasta pe fond - de fapt, o mică bătălie pierdută - , ci de abuzurile d-nei judecător în desfăşurarea procesului...

 

Le mulţumesc celor care au fost alături de mine şi le garantez că voi merge până la capăt. Sunt mândru că am dus o lupta cu demnitate, dar îmi este ruşine de modul în care studiourile de la Hollywood încearcă să câştige acest proces... Ce caută ambasadorul SUA (Hans Klemm) la Ministerul Justiţiei din România ??! Nu cumva...

 

 

NOTA ISPRAVNICULUI. Lucian Ciuchiță, scenarist român, a fost victima unui plagiat de proporții: Hollywood-ul i-a furat un scenariu, apoi l-au ecranizat şi au încasat milioane de dolari. Este vorba despre ,,Escape Plan”, cu Arnold Schwarzenegger și Sylvester Stallone în rolurile principale. Lucian Ciuchiță i-a dat în judecată, în aprilie, într-un proces care s-a desfășurat la Tribunalul Bucureşti, Secţia a III-a Civilă, dosar nr. 14119/3/2014, fiind singurul scenarist european care a avut curajul şi demnitatea să le ţină piept, timp de trei ani, puternicilor plagiatori de la Hollywood. Cazul a fost mediatizat și în străinătate, ceea ce i-a atras de partea lui pe mai mulți scenariști din Europa care au fost furați în același mod. Scriitoarea Tess Gerritsen, de pidă, care a dat în judecată Hollywood-ul pentru plagierea romanului său, „Gravity”, a sperat până în ultima clipă că Lucian Ciuchiță că îi va învinge pe plagiatori, prin justiția din România. Speranța s-a dovedit a fi deșartă. Lucian Ciuchiță a pierrdut. Deocamdată.

 

 

Afisari: 1287
Autor: Lucian Ciuchiță
Spune-le prietenilor:
  • RSS
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • FriendFeed
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Netvibes
  • Reddit
  • Technorati
  • Tumblr
  • Twitter
  • Yahoo! Bookmarks
  • Yahoo! Buzz
  • email
  • Live
  • StumbleUpon
  • Ping.fm

Comentarii

* Nume:
* Email:
* Mesaj:
  caractere ramase
* Cod de siguranta:

Va rugam sa introduceti in casuta de mai sus codul de siguranta
  * campuri obligatorii
 
Nume: ember stela (Sep, Wed 13, 2017 / 09:49)
sunt alături de dumneavoastră, familia mea s,a dus de rîpă, ptr, că soțul meu susan lucian, a avut naivitatea de a crede că baroul constituțional , REINFIINȚAT DE de BOTA POMPILIU , DIN ORĂȘTIE ȘI SUSAN LUCIAN DIN HAȚEG , e superior celui existent acum, după multe procese , , , înscenări , trebuia să fie inchis ptr că a funcâionat ilegal ca avocat ,,, actualmente , soțul decedat de 9 ani, fiica mea traumatizată, plecată rob în paris , iar eu,,,, adun cioburile unei
vieți cu himere, in care injustiția romănă a avut un rol devastator
Nume: Julia simon (Nov, Mon 27, 2017 / 12:56)
Numele meu este Julia Simon, vreau să folosesc acest mediu pentru a sfătui pe toată lumea să vă fie atent în obținerea unui împrumut de pe Internet pentru că atât de mulți creditori de internet aici sunt toți escrocii și ei sunt doar împărtășirea povestilor pentru a vă înșelăci din banii dvs., un împrumut de 150.000 de euro de la o femeie din Germania și am pierdut suma de 10.000 de euro fără a obține împrumutul,

La această dată, pe 2 septembrie 2017, prietena mea Wulan Sari din locul meu de muncă mi-a spus cum a solicitat un împrumut de la Global Finance Limited și în cele din urmă a primit împrumutul. Niciodata nu am crezut-o pana nu am mers cu ea in banca pentru ao confirma si am fost uimit pentru ca am pierdut foarte multi bani doar pentru a obtine un imprumut pentru familia mea.

Mai Allah a binecuvântat pe Mama Bună pentru ceea ce mi-a făcut pentru mine și pentru casa mea, i-am spus prietenei mele să mă prezinte mamei bune. Augsuta Ibramhim, Global Finance Limited, a făcut-o și am solicitat un împrumut de 45.000 de euro.

Am respectat termenii și condițiile de împrumut ale companiei și cererea mea de credit a fost aprobată pentru mine fără stres și dificultăți.

 În cele din urmă, am primit împrumutul în contul meu bancar și i-am sunat pe prietena mea Wulan Sari că am primit împrumutul și am introdus, de asemenea, atât de mulți oameni pentru mama Bună, doamna Augusta Ibramhim.

Vreau ca tu să citești mărturia mea să contactezi mama bună dacă ai nevoie de un împrumut, ca să depui mărturie și despre bunăvoința mamei bune.

așa că eu folosesc această cale pentru a informa fiecare român și alte persoane care este oportun să citească mărturia mea și el sau ea are nevoie de împrumuturi pentru a contacta
Doamna Augusta Ibramhim prin EMAIL: [augustaibramhim11@gmail.com]

Puteți să mă contactați dacă aveți nevoie de informații suplimentare prin adresa EMAIL: juliasimon460@gmail.com
De asemenea, puteți să-l contactați pe prietena mea Wulan Sari prin adresa EMAIL: sariw
Nume: ELITE FINANCE (Dec, Wed 20, 2017 / 07:15)
SALUTARE TUTUROR,
   Numele meu este dl. Pedro A. de la Elite Finance Company, sunt aici să împărtășesc vestea bună tuturor celor care caută un împrumut de urgență. Ai nevoie de un împrumut de Xmas sau ai nevoie de un împrumut pentru orice scop? Trimiteți-ne acum la ELITE_FINANCE@OUTLOOK.COM, numărul de telefon: + 1-631-858-4522. Aplicați acum și primiți împrumutul în interval de 1-2 ore ok.
Nume: ELITE FINANCE (Dec, Wed 20, 2017 / 07:15)
SALUTARE TUTUROR,
   Numele meu este dl. Pedro A. de la Elite Finance Company, sunt aici să împărtășesc vestea bună tuturor celor care caută un împrumut de urgență. Ai nevoie de un împrumut de Xmas sau ai nevoie de un împrumut pentru orice scop? Trimiteți-ne acum la ELITE_FINANCE@OUTLOOK.COM, numărul de telefon: + 1-631-858-4522. Aplicați acum și primiți împrumutul în interval de 1-2 ore ok.
Nume: Augusta Ibramhim (Jan, Tue 30, 2018 / 23:37)
OFERIM TOATE TIPURI DE ÎMPRUMUT - SE APLICĂ PENTRU ÎMPRUMUTURI AFFORDABILE.

Cauți un împrumut? esti la locul potrivit pentru solutiile tale de credit chiar aici! Global Finance Limited oferă împrumuturi companiilor și persoanelor fizice la o rată a dobânzii scăzută și accesibilă de 2%. vă rugăm să ne contactați prin e-mail prin intermediul
augustaibramhim11@gmail.com

 APPLICATION DATA
1) Numele complet:
2) Țara:
3) Adresa:
4) Stat:
5) Sex:
6) Starea civilă:
7) Ocupatia:
8) Număr de telefon:
9) Poziția curentă la locul de muncă:
10) Venit lunar:
11) Suma imprumutata necesara:
12) Durata împrumutului:
13) Scopul împrumutului:
14) Religia:
15) Ați aplicat înainte:
16) Data nașterii:

Vreau să știi că ALLAH nu va lăsa oamenii buni să-și facă foame, dar el va păstra răi din ceea ce vor.

Îmi pare rău pentru ceea ce ați trecut înainte, infectați că este una dintre problemele în mâinile creditorilor falși, Sunteți un bărbat sau o femeie de afaceri? Sunteți în orice situație financiară sau Aveți nevoie de fonduri pentru a vă începe propria afacere? Aveți nevoie de un împrumut pentru a începe o mică afacere și o afacere medie? Aveți un scor de credit scăzut și sunteți greu să obțineți împrumut de capital de la băncile locale și alte instituții financiare ?. Solicitanții interesați ar trebui să ne contacteze prin e-mail: augustaibramhim11@gmail.com

Vreau să știți că această companie este o companie autentică cu rezultate bune. De asemenea, doresc să vă informez că nu am fost implicați niciodată în activități de fraudă. și vă pot asigura că ceea ce altă companie nu poate face pentru dvs., o voi face pentru dvs. și vă voi face fericiți și vă veți zâmbi pe față. îți dau cuvântul meu doar să ai încredere în mine și nu vei regreta să faci afaceri cu noi, căutăm mai multe, pentru că suntem aici să ne ocupăm de toate problemele tale financiare, lucru din trecut.

Vă pot asigura 100% că suntem o companie de încredere care în prezent înființează o schemă în formă de împrumut de ach
Nume: Augusta Ibramhim (Jan, Tue 30, 2018 / 23:39)
OFERIM TOATE TIPURI DE ÎMPRUMUT - SE APLICĂ PENTRU ÎMPRUMUTURI AFFORDABILE.

Cauți un împrumut? esti la locul potrivit pentru solutiile tale de credit chiar aici! Global Finance Limited oferă împrumuturi companiilor și persoanelor fizice la o rată a dobânzii scăzută și accesibilă de 2%. vă rugăm să ne contactați prin e-mail prin intermediul
augustaibramhim11@gmail.com

 APPLICATION DATA
1) Numele complet:
2) Țara:
3) Adresa:
4) Stat:
5) Sex:
6) Starea civilă:
7) Ocupatia:
8) Număr de telefon:
9) Poziția curentă la locul de muncă:
10) Venit lunar:
11) Suma imprumutata necesara:
12) Durata împrumutului:
13) Scopul împrumutului:
14) Religia:
15) Ați aplicat înainte:
16) Data nașterii:

Vreau să știi că ALLAH nu va lăsa oamenii buni să-și facă foame, dar el va păstra răi din ceea ce vor.

Îmi pare rău pentru ceea ce ați trecut înainte, infectați că este una dintre problemele în mâinile creditorilor falși, Sunteți un bărbat sau o femeie de afaceri? Sunteți în orice situație financiară sau Aveți nevoie de fonduri pentru a vă începe propria afacere? Aveți nevoie de un împrumut pentru a începe o mică afacere și o afacere medie? Aveți un scor de credit scăzut și sunteți greu să obțineți împrumut de capital de la băncile locale și alte instituții financiare ?. Solicitanții interesați ar trebui să ne contacteze prin e-mail: augustaibramhim11@gmail.com

Vreau să știți că această companie este o companie autentică cu rezultate bune. De asemenea, doresc să vă informez că nu am fost implicați niciodată în activități de fraudă. și vă pot asigura că ceea ce altă companie nu poate face pentru dvs., o voi face pentru dvs. și vă voi face fericiți și vă veți zâmbi pe față. îți dau cuvântul meu doar să ai încredere în mine și nu vei regreta să faci afaceri cu noi, căutăm mai multe, pentru că suntem aici să ne ocupăm de toate problemele tale financiare, lucru din trecut.

Vă pot asigura 100% că suntem o companie de încredere care în prezent înființează o schemă în formă de împrumut de ach
Nume: GRACE MICHAEL (Feb, Thu 15, 2018 / 13:57)
BINE ATI VENIT PENTRU GARANTIA DE CREDITE DE CREDITE

Eu sunt dna Grace Michael, un creditor privat de împrumut de la "GARANTEE TRUST LOAN FIRM", care oferă oportunități de viață. Aveți nevoie de un împrumut de urgență pentru a vă achita datoriile sau aveți nevoie de un împrumut pentru a vă îmbunătăți afacerea? Email: (gracemichael901@gmail.com)

Oferim toate tipurile de împrumuturi care variază de la:
- credite pentru afaceri,
- împrumuturi de capital,
- Credite imobiliare,
- Imprumuturi personale,
- împrumuturi pentru studenți,
- Credite pentru ferme
Și mai mult în investiții cu investitori buni ... Oferim împrumuturi
Companiile și persoanele fizice cu dobândă redusă de 2%. Ai dreptate
Locul pentru a obține împrumutul.

Contactați-ne astăzi și soluționați problemele financiare!

Email: (gracemichael901@gmail.com)

Obțineți rezolvarea problemelor dvs. financiare aici și garantăm 100%, fără garanții
Nume: RUTH EDWIN (Feb, Thu 15, 2018 / 13:58)
Numele meu este doamna Ruth Edwin, din România, un singur părinte, înainte ca soțul meu să moară să ne lase cu atâta datorii, eram atât de confuz și de frustrat de cum
Să citim datoriile imense. Într-o zi, trecând prin Internet, am dat peste o mărturie (doamna Ayu Ahmed) despre cum doamna Mary William ia ajutat cu un împrumut. Așa că am solicitat un împrumut de 50.000 de euro, cu o perioadă de 5 ani de la Companie prin poștă (marywilliam902@gmail.com)
Când am aplicat împrumutul, am făcut un jurământ lui DUMNEZEU că dacă am primit împrumutul. Voi lăsa lumea să știe ce a făcut pentru mine, spre marea mea surpriză
Mai puțin de 24 de ore, împrumutul meu a fost acordat la o rată a dobânzii de 2%. Acum am pus datoria soțului meu și am început o nouă viață și o afacere de-a mea
proprie. Tocmai mi-am făcut jurămintele.
Deci, dacă doriți vreun tip de împrumut de până la 2%, Dacă sunteți interesat, puteți contacta mama bună pe e-mailul ei. (Marywilliam902@gmail.com)

VA MULTUMESC TUTUROR
Nume: Jean Carlos (Mar, Mon 26, 2018 / 07:15)
Aveți nevoie de un împrumut de urgență pentru a vă plăti facturile, a începe o afacere sau vreun fel de împrumut, contactați domnul Jean Carlos pe { Creditplusfinance11@gmail.com sau Whatsapp +16234044993 }
Nume: ember stela (Apr, Fri 06, 2018 / 14:30)
cu toate că romănia e undeva intr-o zonă gri ,,, speranță luminii e singura care ne dă puterea de a lua mereu de la capăt
Nume: Angga (Jul, Fri 13, 2018 / 06:34)
Buna tuturor,

Sunt un creditor privat, ofer un împrumut la 2% aceasta este o companie legitimă cu onoare și diferență suntem gata să vă ajutăm în orice problemă financiară pe care o oferiți noi oferim toate tipurile de împrumut, deci dacă sunteți interesat de această ofertă de împrumut contactați-ne prin e-mail: (anggadiman1@gmail.com)

Furnizați, de asemenea, detaliile următoare pentru a putea continua imediat cu împrumutul.

Nume:
Suma necesară:
Durata: un
țară:
Scopul împrumutului:
Venit lunar:
Numar de telefon:

Contactați-ne cu detaliile de mai sus pe adresa noastră de email: anggadiman1@gmail.com

Vă privește cu toții.
Nume: Angga (Jul, Fri 13, 2018 / 06:40)
Buna tuturor,

Sunt un creditor privat, ofer un împrumut la 2% aceasta este o companie legitimă cu onoare și diferență suntem gata să vă ajutăm în orice problemă financiară pe care o oferiți noi oferim toate tipurile de împrumut, deci dacă sunteți interesat de această ofertă de împrumut contactați-ne prin e-mail: (anggadiman1@gmail.com)

Furnizați, de asemenea, detaliile următoare pentru a putea continua imediat cu împrumutul.

Nume:
Suma necesară:
Durata: un
țară:
Scopul împrumutului:
Venit lunar:
Numar de telefon:

Contactați-ne cu detaliile de mai sus pe adresa noastră de email: anggadiman1@gmail.com

Vă privește cu toții.
Nume: oceanicfinance (Jul, Sat 14, 2018 / 12:05)
aveți nevoie de un împrumut pentru a cumpăra un apartament? oferim tot felul de împrumuturi, dacă sunteți interesat în obținerea unui împrumut de orice fel pur și simplu Email: Oceanicfinance113@gmail.com sau whats-app: 12677257570
Alte articole | Arhiva
 
Colegiul de redactie

MIHAI EMINESCU
(Coordonator editorial şi moral)
Eudoxiu Hurmuzachi
Carmen Sylva
Vasile Alecsandri
Nicolae Densușianu
I.L. Caragiale
George Coșbuc
Vasile Pârvan
Nae Ionescu
Nicolae Iorga
Pamfil Şeicaru
Cezar Ivănescu
Dan Mihăescu
Stela Covaci

Colaboratori

Ciprian Chirvasiu, Dan Puric, Dan Toma Dulciu, Daniela Gîfu, Dorel Vişan, Firiță Carp, Florian Colceag, Florin Zamfirescu, Laurian Stănchescu, Lazăr Lădariu, Mariana Cristescu, Marius Dumitru, Mădălina Corina Diaconu, Mircea Coloşenco, Mircia Chelaru, Miron Manega (ispravnic de concept), Nagy Attila, Sergiu Găbureac, Zeno Fodor