Se încarcă pagina ...

Preotul secui NAGY ATTILA se va boteza ortodox la Plăviceni, pe 9 august. Îl va chema MIHAI

Data publicarii: 06.08.2018 08:29:00

    

   

 

Un eveniment cu o mare încărcătură simbolică se va petrece la mănăstirea Plăviceni, în ziua de 9 august, data comemorării a 417 ani de la asasinarea lui Mihai Viteazu pe câmpul de la Turda (9 august 1601). Teologul și preotul unitarian Nagy Attila, titularul rubricii MEDITAȚIILE UNUI SECUI din revista CERTITUDINEA, se va boteza în credința ortodoxă. Ceremonia de botez va fi oficiată de părintele Teoctist Moldovanu, starețul mănăstirii Plăviceni. Numele ortodox al lui Nagy Attila va fi MIHAI. Nașul de botez este Miron Manega.

Afisari: 10988
Autor: Miron Manega
Spune-le prietenilor:
  • RSS
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • FriendFeed
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Netvibes
  • Reddit
  • Technorati
  • Tumblr
  • Twitter
  • Yahoo! Bookmarks
  • Yahoo! Buzz
  • email
  • Live
  • StumbleUpon
  • Ping.fm

Comentarii

* Nume:
* Email:
* Mesaj:
  caractere ramase
* Cod de siguranta:

Va rugam sa introduceti in casuta de mai sus codul de siguranta
  * campuri obligatorii
 
Nume: bostan constantin (Aug, Mon 06, 2018 / 10:11)
Sa fie intr-un ceas bun ,binecuvantat de Dumnezeu si iubit de toti crestinii !
Nume: Gheorghe Buduleci (Aug, Thu 09, 2018 / 11:03)
Dumnezu să-i ajute !!!
Nume: llenuta munteanu sofronie (Aug, Thu 09, 2018 / 13:18)
NU ESTE O DIFERENTA MARE INTRE CATOLICI SI ORTODOCSI FELICITARI SI DOAMNE AJUTA CACI SUNTEM CRESTINI
Nume: llenuta munteanu sofronie (Aug, Thu 09, 2018 / 13:18)
NU ESTE O DIFERENTA MARE INTRE CATOLICI SI ORTODOCSI FELICITARI SI DOAMNE AJUTA CACI SUNTEM CRESTINI
Nume: Corina Trascalie (Aug, Thu 09, 2018 / 13:24)
Sa-ibdea Dumnezeu, lui Mihai, sanatate si mantuire împreună cu toti cei dragi!
Nume: Gabriel (Aug, Fri 10, 2018 / 23:00)
Era pastor, nu preot... Unitarienii nu cred în Sfânta Treime... Acum s-a botezat deja ortodox... A postat pe pagina sa de facebook.
Nume: Gabriel (Aug, Fri 10, 2018 / 23:14)
+ @ Ileana Munteanu Sofronie Ba e diferență foarte mare între Ortodoxie și catolicism/PAPISM... Dacă nu cunnoașteți, mai bine ați cerceta, decât să mai smintiți și pe alții. Iată ce învață sfinții și Biserica milenară despre aceasta...
Nume: Cristina Leordeanu (Aug, Mon 13, 2018 / 01:41)
S-a întors la adevărata si dreapta credință care este ortodoxia. Ma bucur pentru domnia-sa. Il primim cu multă bucurie si speranță ca va aduce si pe altii inapoi. Dumnezeu să îi ajute! După botez, este curat ca un prunc. I s-au sters toate păcatele. Asta e ceva incredibil. O șansă pe care o are orice ne-ortodox. Păcat ca nu stiu multi ce insemana asta. Toată prețuirea și stima noastră, domnului Mihai!
Nume: erg (Aug, Tue 14, 2018 / 11:41)
D-le Manega, rugati-l pe acest preot sa le spuna maghiarilor sa tina cu dintii ca Romania sa ramina intreaga! Disparitia tarii slabeste tot estul in fata invaziei emigrantilor si asta va duce si la disparitia lor cu stat maghiar cu tot! Vor cadea mai usor si mai repede decit la Mohaci! In mindria lor nu cred ca vor accepta, dar sa tina minte c-au fost avertizati! Soros n-a pus la bataie 18 mrd ca sa piarda! Noi romanii nu mai sintem in stare nici macar de noi asa ca sa-i rugam pe altii sa ne fie exemplu poate uor usor invatam ca mersul in 4 labe nu poate aduce nimic bun! Se bazeaza pe Kurz? Esteomul lui Soros. Sa consulte listele de participare la CFE. Si sper ca n-au uitat istoria lor cu austriecii! Daca isi amintesc atunci au sanse, iar daca nu sa-si asume disparitia. Istoria ne-a dus in coltul in care nu putem rezista unii fara altii. Daca nu vrem sa vedem si ne incapatinam sa raminem la situatia asta atunci putem sa consideram c-am disparut dar n-am aflat inca!
Nu tratati nimic cu superficialitatea care ne sta in obisnuinta!
Alte articole | Arhiva
 
Colegiul de redactie

MIHAI EMINESCU
(Coordonator editorial şi moral)
Eudoxiu Hurmuzachi
Carmen Sylva
Vasile Alecsandri
Nicolae Densușianu
I.L. Caragiale
George Coșbuc
Vasile Pârvan
Nae Ionescu
Nicolae Iorga
Pamfil Şeicaru
Cezar Ivănescu
Dan Mihăescu
Stela Covaci

Colaboratori

Ciprian Chirvasiu, Dan Puric, Dan Toma Dulciu, Daniela Gîfu, Dorel Vişan, Firiță Carp, Florian Colceag, Florin Zamfirescu, Laurian Stănchescu, Lazăr Lădariu, Mariana Cristescu, Marius Dumitru, Mădălina Corina Diaconu, Mircea Coloşenco, Mircia Chelaru, Miron Manega (ispravnic de concept), Nagy Attila, Sergiu Găbureac, Zeno Fodor