Se încarcă pagina ...

Ovreii lui Nicolae Grigorescu

Data publicarii: 25.10.2011 13:32:00

Cel mai scump tablou de Grigo­rescu adjudecat la licitaţia de toam­nă Artmark a fost „Portretul unui evreu galiţian” (52.000 de eu­ro). Nicolae Grigorescu nu este considerat doar cel mai mare pictor naţional, ci şi cel mai mare pic­tor modern de chipuri evreieşti, de la Rembrandt încoace. El a reu­şit, ca nimeni altul, să sugere­ze, cu strălucire, forţă şi adevăr, ti­pologia ovreiului tradiţionalist.
 

„Portretul unui evreu galiţian”, adjudecat cu 52.000 de eu­ro la Artmark, pe 20 octombrie 2011

 

Unul dintre tablourile sale pe a­ceastă temă, „Ovreiul şi gâsca”, a fost de două ori expus la Paris: o dată în 1880, la Salonul picturii franceze, şi a doua oară în 1887, în „Boulevard des Italiens” în ex­poziţia organizată de prietenul său George de Bellio (Gheorghe Bellu), protectorul impresioniştilor. Iată ce scria, cu ani în urmă, Alexan­dru Vlahuţă despre Nicolae Gri­gorescu ca portretist al evreilor: „Ceea ce se va aşeza însă fără nicio discuţie alături de tot ce mâ­na omenească a creat mai viu şi mai profund adevărat pe lume va fi «Ovreiul lui Grigorescu». În toată istoria artei de a exprima vieaţa prin linii şi prin colori nu cunosc un alt pictor care să fi văzut mai adânc, în figura unui evreu, caracterul tipic (...) şi să-l fi înfăţişat mai puternic «sub specie aeterni». În străinătate, e cunoscut mai mult «Ovreiul cu gâsca», expus pentru întâia oară în Salonul picturii franceze din primăvara anului 1880 şi apoi în expoziţia pe care a făcut-o Grigorescu mai târziu (1887) la Paris, în «Boulevard des Italiens», şi despre care presa de atunci vorbeşte ca de un adevărat eveniment în lumea artistică... În mâna stângă ţine o hârtie, cererea de împământenire, pe care se vede scris: «Domnule Preşedinte, Dom­nilor Deputaţi...», cu dreapta strânge lacom o gâscă - ploconul «gheşeftului»... E o pictură vigu­roa­să, de o straşnică vervă - şi fă­ră îndoială că-şi merită celebrita­tea de care se bucură. Dar cu cât e mai sintetic văzut, şi în acelaşi timp mai adânc şi mai nobil tratat, acel tip de evreu din Moldova care e la Pinacotecă - «Ovreiul cu caftan» - şi mai ales celălalt evreu, din Pinacotecă, intitulat «Un ha­bot­nic din Galiţia» care de mare nevoie, şi numai biruit de pofta banului, trebuie să se fi înduplecat să pozeze pictorului!... Atâta ură stăpânită e în ochii aceia în­cruntaţi, cătând chiorâş la golul ca­re-l fixează, şi atâta grijă în toa­tă figura aceea hotărâtă, con­cen­trată, de o înfiorătoare seriozitate dramatică - ai zice o luptă crâncenă, interminabil (...) adânc ex­pri­mată în misterioasa privire a unui portret”.

 

Sursă: SĂPTĂMÂNA FINANCIARĂ

 

 

Afisari: 373
Autor: Miron Manega
Spune-le prietenilor:
  • RSS
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • FriendFeed
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Netvibes
  • Reddit
  • Technorati
  • Tumblr
  • Twitter
  • Yahoo! Bookmarks
  • Yahoo! Buzz
  • email
  • Live
  • StumbleUpon
  • Ping.fm

Comentarii

* Nume:
* Email:
* Mesaj:
  caractere ramase
* Cod de siguranta:

Va rugam sa introduceti in casuta de mai sus codul de siguranta
  * campuri obligatorii
 

Nu sunt comentarii.
Alte articole | Arhiva
 
Colegiul de redactie

MIHAI EMINESCU
(Coordonator editorial şi moral)
Carmen Sylva
I.L. Caragiale
Nae Ionescu
Nicolae Iorga
Pamfil Şeicaru

Cezar Ivănescu
Colaboratori

Ciprian Chirvasiu, Dan Mihăescu, Dan Popovici, Dan Puric, Dan Toma Dulciu, Dorel Vişan, Florian Colceag, Florin Chilian, Ion C. Rogojanu, Laurian Stănchescu, Marius Dumitru, Mădălina Corina Diaconu, Marius Ionescu, Mircea Coloşenco, Miron Manega, Sergiu Găbureac, Stela Covaci

Citite Comentate Comentarii noi Ultimele articole
Newsletter
Vremea
Judet:
18° C
Curs valutar
EURO:
4.4408 RON
USD:
3.4767 RON